Aktualności

wystawa obrazów Stanisławy Pietrzak Krupińskiej


10 maja 2012r. w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie odbędzie się wernisaż wystawy obrazów Stanisławy Pietrzak Krupińskiej.

Stanisława Pietrzak Krupińska ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie oraz Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi (1965 r.) w pracowni malarstwa profesora Jerzego Nowosielskiego, w pracowni Kompozycji profesora Stanisława Fijałkowskiego i projektowanie tkanin w pracowni profesor Teresy Tyszkiewiczowej. Miała wiele wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Między innymi w ośrodkach Kultury polskiej w Berlinie, Lipsku, Dreźnie, Pradze, Bratysławie i Sofii.

Jej prace znajdują się w zbiorach państwowych, sakralnych i prywatnych w Anglii, Austrii, Bułgarii, Australii, Niemczech, Włoszech, USA, Kanadzie.

Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. Wielokrotnie była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Jest jedną z najbardziej oryginalnych polskich malarek.

Profesor Jan Tarasin pisał o niej: „Niezwykłość Stanisławy Krupińskiej wywodził się w większości jej prac z najbliższego otoczenia malarki. Z wypełniających jej pracownię egzotycznych roślin i przedmiotów z kolekcjonerskiej pasji zbieracza zaskakujących znalezisk geologicznych czy botanicznych dziwactw, z zapamiętanych lub zanotowanych wizerunków górskich, czy morskich widoków. No i oczywiście z nieskrępowanej wyobraźni połączonej z niepohamowaną benedyktyńską pracowitością.”

Profesor Janusz Stanny napisał: „W twórczości Stanisławy Krupińskiej dostrzegam chęć ułożenia otaczającej nas rzeczywistości w wielki kolorowy bukiet. Zakomponowany z kwiatów, zwierząt, drzew ptaków, chmur i fragmentów pejzaż, przetworzonych dzięki fascynującej wyobraźni w intensywną materię malarską. Całkowicie pozbawioną werystycznej skazy.

W jej kompozycjach malarskich, z ogromną maestrią i dokładnością przywołany jest świat, przypominające senne powidoki. Technologia powstania obrazu nigdy nie dominuje nad przyjętą koncepcją dzieła. Ale zawsze służy mu znakomicie poprzez właściwy dobór środków wyrazu”. „Profesor Stanisław Wieczorek stwierdził: …Artystka jest rzetelnym i inteligentnym obserwatorem przyrody. Potrafi te bodźce zinterpretować i wykorzystać w swoich kompozycjach … Inną fascynującą cechą twórczości artystki jest unikatowa technika malarska. Swobodnie odnosi się zarówno do tradycji jak i do współczesnych doświadczeń technologicznych, co jest typowe dla jej artystycznego warsztatu. ”

Twórczość Stanisławy Pietrzak Krupińskiej była prezentowana w wielu galeriach, jest znana i szanowana od lat. Zawsze gdy spotykam się z jej malarstwem, dowiaduję się czegoś nowego i inspiruje mnie to do wzbogacenia i uwolnienia z więzów własnych doznań estetycznych.


Data dodania: 08.05.2012, 10:30glowna aktualnosci kontakt