Aktualności

Reportaż z otwarcia wystawy czasowej poświęconej powstaniu styczniowemu


26 stycznia 2013 roku o godzinie 13 w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie została otwarta wystawa czasowa „Na bój, na krwawy, święty a prawy! Powstanie styczniowe 1863 - 1864”. Wystawa ma upamiętnić 150. rocznicę powstania styczniowego. 10 lat temu , w 2003 roku w 140. rocznicę powstania styczniowego Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej zorganizowało też wystawę czasową „Walka za najświętszą sprawę. Powstanie styczniowe 1863 -1864”. W muzeum również fragment stałej ekspozycji historycznej jest poświęcony powstaniu styczniowemu.

Na wystawie czasowej najwięcej eksponatów jest ze zbiorów Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie. Niemała ilość materiałów dotyczących powstania styczniowego pochodzi z zasobów Archiwum Państwowego w m.st. Warszawy Oddział w Mławie, będącego obok Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej współorganizatorem tej wystawy. Malowane już w latach nam współczesnych portrety Zygmunta Padlewskiego i Romualda Traugutta wypożyczyło na wystawę Muzeum Juszkiewiczów w Mławie. Są też eksponaty ze zbiorów osób prywatnych: Krzysztofa Szczegłowa z Warszawy, Jerzego Łady z Ciechanowa i Andrzeja Panasiuka z Mławy. Na odrębne wyróżnienie zasługuje 5 obrazów, które na wystawę w Mławie wypożyczyło ze swoich zbiorów Muzeum Narodowe w Warszawie. Są to takie dzieła , jak: „Jeździec w rogatywce” Juliusza Kossaka , „Epizod z powstania 1863 roku” Antoniego Piotrowskiego, „Wiosną (Jesienią)” albo „W ogrodzie” Jacka Malczewskiego, „Portret Walerego Mroczkowskiego” Leona Biedrońskiego i namalowana przez Jana Strzałeckiego, od 1952 r. prof. ASP w Warszawie, kopia obrazu Józefa Simmlera z 1867 r. „Portret Teodora(Fiodora) Berga”.

Wystawa czasowa w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie prezentuje: obrazy, grafikę, m.in. heliograwiury cyklu „Polonia” i „Lithuania” Artura Grottgera, fotografie, dokumenty, druki, medale pamiątkowe, broń białą i broń strzelecką. Zwróconą na wystawie też uwagę na wydarzenia z okresu powstania styczniowego ma terenie tej części Mazowsza Północnego i na ludzi biorących udział w walce z zaborcą w Mławskiem w latach 1863 – 1864. Wystawę uzupełnia podkład muzyczny prezentujący przede wszystkim pieśni z czasów powstania styczniowego. Komisarzem wystawy jest kustosz Jacek Wilamowski z działu historycznego w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie. Wystawa będzie czynna do 31 maja 2013 r.


Data dodania: 29.01.2013, 14:24glowna aktualnosci kontakt