Aktualności

Uroczystości 71. rocznicy mordu na Kalkówce


Dziekan Dekanatu Mławskiego oraz Burmistrz Miasta Mława serdecznie zapraszają na uroczystości 71 rocznicy mordu na Kalkówce, które odbędą się w dniu 17 stycznia 2016 roku (niedziela).


Program uroczystości:

12.00 - Msza Św. w Kościele Matki Bożej Królowej Polski

- Droga Krzyżowa na Kalkówkę

- wystąpienie okolicznościowe

- modlitwa za zmarłych

- złożenie kwiatów, zapalenie zniczy

Organizatorzy zapewniają transport zarówno po Mszy Św. na Kalkówkę, jak i po zakończeniu uroczystości.

Rys historyczny

W przededniu wyzwolenia Mławy spod okupacji hitlerowskiej przez Armię Czerwoną specjalnie przybyły z Ciechanowa oddział SS przeprowadził w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r., egzekucję 365 osób z mławskiego więzienia. Zbrodnia została przeprowadzona na żwirowni zwanej Kalkówką, znajdującej się na obrzeżach Mławy przy szosie szreńskiej. Wśród zamordowanych byli: żołnierze Armii Krajowej, a głównie Batalionów Chłopskich i ich rodziny, min. Nadratowskich, Fijałkowskich, a także osoby nie związane z ruchem oporu, aresztowane za drobne wykroczenia. Z masakry uratował się jedynie Czesław Arabucki, postrzelony w obojczyk.

Motywy tej zbrodni trudno wytłumaczyć w kategorii normalnych stosunków międzyludzkich. Była to zaplanowana i precyzyjnie przeprowadzona akcja świadcząca o zbrodniczym charakterze państwa hitlerowskiego.

Coroczne uroczystości odbywają się przy pomniku Mauzoleum. Został on wzniesiony w 1964r. z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej. Projektantami pomnika byli Barbara i Andrzej Wachnowie. Ma on kształt sarkofagu, zaś wzniesione obok betonowe słupy są symbolem skazańców, którzy czekali na egzekucję.


Data dodania: 13.01.2016, 09:04glowna aktualnosci kontakt