Aktualności

Uczcijmy pamięć żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli w Mławie 17 grudnia 1942 r.


Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej i Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie zapraszają 17 grudnia 2016 r. (sobota) o godz. 1200 do zapalenia „Zniczy Pamięci" przed tablicą znajdującą się przy ul. Chrobrego, upamiętniającą śmierć czworga bohaterskich żołnierzy Armii Krajowej. Zachęcamy do przyłączenia się i uczczenia Ich pamięci.

17 grudnia 1942 r. przy rynku miejskim niemieccy okupanci dokonali egzekucji przez powieszenie czworga żołnierzy Armii Krajowej: Jadwigi Michaliny Czechowskiej ps. „Nastka" – kuriera Komendy Obwodu AK, Jana Wasiłowskiego ps. „Janusz" – szefa II oddziału Komendy Obwodu, Bronisława Żebrowskiego ps. „Nurek" – inspektora Inspektoratu II AK, Eugeniusza Jastrzębowskiego ps. „Feliks".

Egzekucja odbyła się w obecności spędzonych przez hitlerowców mieszkańców Mławy i okolic. Powieszeni zachowali się godnie i wykazali się patriotyczną postawą. Jan Wasiłowski i Michalina Czechowska przed wykonaniem egzekucji krzyknęli: „Niech żyje Polska!"

Skazani zostali aresztowani w sierpniu 1942 r. na skutek zdrady Franciszka Zielińskiego ps. „Włóczęga", byłego żołnierza AK, który został agentem Gestapo i zadenuncjował wielu członków ruchu oporu: z Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.


Data dodania: 14.12.2016, 10:39glowna aktualnosci kontakt