Aktualności

72. rocznica mordu na Kalkówce


Zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystościach 72 rocznicy mordu na Kalkówce dla upamiętnienia egzekucji 365 osób, którą dokonał oddział SS w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r. w przeddzień wyzwolenia Mławy.

Dziekan Dekanatu Mławskiego oraz Burmistrz Miasta Mława

serdecznie zapraszają na uroczystości

72 rocznicy mordu na Kalkówce

które odbędą się 15 stycznia 2017 roku (niedziela)

Program uroczystości:

12.00 - Msza Św. w Kościele Matki Bożej Królowej Polski

- przejazd na Kalkówkę

- wystąpienie okolicznościowe

- modlitwa za zmarłych

- złożenie kwiatów, zapalenie zniczy

Organizatorzy zapewniają transport zarówno po Mszy św. na Kalkówkę, jak i po zakończeniu uroczystości. Poczty sztandarowe prosimy o zebranie się na 15 minut przed rozpoczęciem uroczystosci przed kościołem.

Rys historyczny

W przededniu wyzwolenia Mławy spod okupacji hitlerowskiej przez Armię Czerwoną specjalnie przybyły z Ciechanowa oddział SS przeprowadził w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r., egzekucję 365 osób z mławskiego więzienia. Zbrodnia została przeprowadzona na żwirowni zwanej Kalkówką, znajdującej się na obrzeżach Mławy przy szosie szreńskiej. Wśród zamordowanych byli: żołnierze Armii Krajowej, a głównie Batalionów Chłopskich i ich rodziny, min. Nadratowskich, Fijałkowskich, a także osoby nie związane z ruchem oporu, aresztowane za drobne wykroczenia. Z masakry uratował się jedynie Czesław Arabucki, postrzelony w obojczyk.

Motywy tej zbrodni trudno wytłumaczyć w kategorii normalnych stosunków międzyludzkich. Była to zaplanowana i precyzyjnie przeprowadzona akcja świadcząca o zbrodniczym charakterze państwa hitlerowskiego.

Coroczne uroczystości odbywają się przy pomniku Mauzoleum. Został on wzniesiony w 1964 r. z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej. Projektantami pomnika byli Barbara i Andrzej Wachnowie. Ma on kształt sarkofagu, zaś wzniesione obok betonowe słupy są symbolem skazańców, którzy czekali na egzekucję.


Data dodania: 11.01.2017, 13:30glowna aktualnosci kontakt