Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”


Z okazji przypadającego 1 marca 2012 roku Narodowego Dnia Pamięci ?Żołnierzy Wyklętych?, w Sali Papieskiej Muzeum Ziemi Zakrzeńskiej w Mławie odbyło się spotkanie poświęcone antykomunistycznemu ruchowi oporu na Ziemi Mławskiej w latach 1945-1953.

W spotkaniu udział wzięli: nauczyciele i uczniowie z mławskich szkół, przedstawiciele Urzędu Miasta Mławy i Starostwa Powiatowego.

Spotkanie prowadził Michał Nowakowski- nauczyciel historii z Zespołu Szkół nr 4 w Mławie.

Prof. Ryszard Juszkiewicz mówił o sytuacji w Mławie po zakończeniu II wojny światowej i oddziałach antykomunistycznego podziemia działających w powiecie mławskim i sąsiednich powiatach.

Tadeusz Jasiński przedstawił działalność Mławskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, polegającą głównie na upamiętnieniu poprzez pomniki , tablice, sympozja i wystawy, walki żołnierzy podziemia.

Pani Polakowska podzieliła się z uczestnikami spotkania swoimi wspomnieniami związanymi z Wacławem Grabowskim ”Puszczykiem” i żołnierzami z jego oddziału, mówiła o pomocy rodziny wobec tych żołnierzy oraz o aresztowaniu swoim i męża.

Na zakończenie Leszek Arent przedstawił wybrane zagadnienia dotyczące działania i postawy funkcjonariuszy Milicji i Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Mławie

Data dodania: 21.03.2012, 09:20glowna aktualnosci kontakt