140 lat mławskiej OSP – wystawy i publikacja

Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej przygotowuje wystawę czasową, wpisującą się w obchody jubileuszu 140-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie.

W zbiorach Muzeum znajdują się strażackie hełmy, odznaki pamiątkowe OSP, wykonywane z okazji kolejnych jubileuszy, sztandary, ”Księga Protokółów Zarządu i Zebrań Walnych Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie” oraz fotografie. Ponadto Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski, jeden z głównych organizatorów jubileuszowych uroczystości, zwrócił się z prośbą do wszystkich, którzy dysponują pamiątkami związanymi z Ochotniczą Strażą Pożarną w Mławie – np. fotografiami, dokumentami, dyplomami, odznaczeniami, pucharami, statuetkami, elementami stroju itp. – o zgłaszanie się do Urzędu Miasta Mława. Najbardziej pożądane są przedmioty z lat 50., 60. i 70. XX w. Zostaną one sfotografowane lub zeskanowane i zwrócone ich właścicielom, wybrane zdjęcia natomiast – opatrzone stosownymi podpisami – zamieszczone w publikacji jubileuszowej. Ratusz chętnie przyjmie także obiekty, których właściciele zgodzą się na ich ekspozycję w Muzeum.

Dyrektor Muzeum Barbara Zaborowska uczestniczyła w pierwszym, roboczym spotkaniu grona inspirowanego przez Burmistrza Sławomira Kowalewskiego oraz strażaków. Planowano uroczystości i inne wydarzenia związane z jubileuszem. Oprócz wystawy czasowej Muzeum przygotuje ekspozycję plenerową, będzie miało także swój wkład w pamiątkową publikację. Będzie się również posługiwać ozdobną pieczęcią jubileuszową, której pierwowzór na podstawie odznak OSP, pozostających w zbiorach Muzeum.

Źródło: UMM/własne

Foto: MZZ