590-lecie nadania praw miejskich Mławie

12 lipca 2019 r. Mława świętowała swoje urodziny. Z tej okazji Urząd Miasta Mława wraz z naszym muzeum przygotował inscenizację nadania Mławie praw miejskich.

Widowisko odbyło się w parku miejskim. Zgromadzeni mogli wysłuchać historii naszego miasta, którą przedstawiły Barbara Zaborowska i Magdalena Grzywacz, oraz zobaczyć rekonstrukcję najważniejszych wydarzeń.

W inscenizacji przekazania aktu lokacyjnego wzięli udział członkowie Bractwa Rycerskiego XXVI Chorągwi Zamku Bratian i Nowego Miasta oraz pracownicy naszego muzeum: Andrzej Panasiuk i Paweł Zakrzewski. W rolę wójta wcielił się Burmistrz Miasta Sławomir Kowalewski.

13 lipca 1942 r. książęta mazowieccy Siemowit V, Kazimierz II i Władysław I przybyli, by „założyć miasto na nowo w Ziemi Zawkrzeńskiej, dla zwiększenia wpływów do ich skarbca, dla polepszenia stanu miasta oraz dla pomocy jego mieszkańcom i ich następcom”. Wydali dokument lokacyjny, który regulował wszystkie uprawnienia mławian oraz określał, jakiej władzy podlegają. Mówił też, jakie będą ponosili ciężary i świadczenia na rzecz książąt. Mławianie mieli m.in. płacić czynsz w wysokości 24 groszy praskich (98,5 grama srebra) za pół roku i konserwować groblę.

Inscenizację, przeplataną humorystycznymi elementami zakończył, wystrzał z bombardy oraz wspólne tańce średniowieczne.

Na finał pierwszego dnia obchodów urodzin miasta wystąpił Teatr Ognia Fire Dance Crew z Bartoszyc, który zaprosiło do Mławy nasze muzeum.