Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej oraz Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej zapraszają na promocję książki autorstwa Andrzeja Panasiuka „Wojciech Piechowski. Życie i twórczość”.
Spotkanie autorskie odbędzie się w sali papieskiej muzeum w piątek (13 września) o godz. 17:00.
Wojciech Piechowski – urodził się 23 kwietnia 1849 r. w Nosarzewie Borowym nieopodal Mławy. Dzieciństwo spędził na wsi w rodzinnym dworku. Po ukończeniu czteroklasowej szkoły powszechnej w Mławie i gimnazjum we Włocławku w latach 1867-1869 uczęszczał do warszawskiej Klasy Rysunkowej. Od 1873 do 1875 roku uczył się w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, pobierał także naukę w monachijskiej pracowni Józefa Brandta. Po powrocie do kraju 1877 roku ożenił się ze szlachcianką Aleksandrą Olszewską z Olszewa-Borzymów koło Stupska. Rok później został członkiem rzeczywistym Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Po śmierci ojca w 1893 roku został wydziedziczony przez rodzinę, musiał opuścić rodzinne Nosarzewo Borowe. By utrzymać żonę i dzieci został zmuszony do dzierżawy majątków kolejno w Ręcznie pod Częstochową, Proszkowie i Zarębach koło Szreńska. Zginął 13 listopada 1911 roku w wypadku drogowym w przededniu objęcia posady w majątku Skłuty koło Kutna.
Fragment książki:
Józef Chełmoński wielokrotnie pisał o nim jako o malarzu niezwykle ciekawym. Około roku 1900 w liście do Wojciecha Gersona donosił, że na wystawie w Warszawie są dwa obrazy Wojciecha Piechowskiego „Ukrzyżowanie” i „Wnętrze kuchni”, które mogłyby odegrać rolę w malarstwie europejskim. Chełmoński uważał, że Piechowski to „wielki a niedoceniony artysta” o „zdumiewającym talencie i mistrzowskim do gruntu rysunku”.