Malarstwo Wojciecha Rutkowskiego – promocja w Muzeum

Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie wydało album podsumowujący 55 lat pracy twórczej artysty-malarza.

Promocja wydawnictwa „Malarstwo 1966-2021” Wojciecha Rutkowskiego odbyła się 7 kwietnia 2022 r. w Muzeum. Rozpoczęła się od minirecitalu sopranistki, nauczycielki w klasie skrzypiec Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mławie. Akompaniowała jej Anna Gwarda, nauczycielka w klasie fortepianu PSM. Publiczność miała przyjemność wysłuchać: „Otwórz Janku” Stanisława Niewiadomskiego, „Rajski ptak” – pieśni z operetki Ludomira Różyckiego „Młyn diabelski” oraz „Kocham Cię” Franciszka Maklakiewicza.

O publikacji, a także o artyście, początkach jego pracy w Mławie, do której przybył około 20 lat temu ze stolicy oraz o jego warsztacie opowiedziała Dyrektor Barbara Zaborowska. Wojciech Rutkowski maluje głównie pejzaże olejne, ale również sceny rodzajowe, martwe natury oraz portrety. Operuje też pastelami i akwarelami. Miał około czterdziestu indywidualnych wystaw i około 80 zbiorowych, okręgowych i poplenerowych.

O znajomości z bohaterem wieczoru oraz o jego twórczości mówili także Sławomir Kowalewski, Burmistrz Miasta Mława i ks. Jan Cegłowski. Sam twórca przypomniał, jak rozpoczęła się jego przygoda z naszym miastem. Opowiedział o spotkaniach i rozmowach z mławianami, podczas kiedy maluje w plenerze.