Powrót

Twierdza Mława broni się!

W 83. rocznicę bitwy pod Mławą i wybuchu drugiej wojny światowej w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie została otarta wystawa czasowa „Twierdza Mława broni się! Historia jednego batalionu”.

Wernisaż rozpoczął się o godz. 15:00, uczestniczyli w nim m.in.: Sławomir Kowalewski, Burmistrz Miasta Mława, Jan Maria Jackowski, Senator RP, Mirosław Koźlakiewicz, były Poseł na Sejm RP, Lech Prejs, Przewodniczący Rady Miasta Mława oraz przedstawiciele Nadleśnictwa  Dwukoły.

Zebranych przywitała Dyrektor Barbara Zaborowska, przybliżyła kulisy powstania wystawy oraz opowiedziała o ekspozycji. Obiekty, które się na niej znalazły w ostatnim roku podarowali Muzeum bliscy ppłk. Bronisława Jana Schlichtingera, dowódcy I batalionu 80 pułku piechoty, który walczył w bitwie pod Mławą.

Schlichtinger urodził się 29 sierpnia 1900 r. w Stanisławowie, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W czasie pierwszej wojny światowej został wcielony do armii austriackiej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zgłosił się do organizowanego w Krakowie 5 Pułku Piechoty Legionów i już 1 listopada 1918 roku, jako plutonowy, wziął udział w rozbrajaniu Austriaków w Krakowie. 10 listopada wyruszył na front pod Przemyśl, a następnie Lwów w ramach 7 Kompanii 5 Pułku Piechoty Legionów. Jako dowódca plutonu w 2 Kompanii 5 Pułku Piechoty Legionów wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. 16 sierpnia 1920 roku uczestniczył w zwycięskiej kontrofensywie znad Wieprza na wojska sowieckie. W 1936 roku został przeniesiony do 80 Pułku Piechoty Strzelców Nowogródzkich w Słonimiu, gdzie otrzymał dowództwo 1 batalionu, z którym na początku lipca 1939 r. dotarł pod Mławę, by tu budować schrony, a 1 września chwycić za broń. Trzeciego dnia bitwy został ranny w dłoń. Po odwrocie brał jeszcze udział w walkach nad Narwią i obronie Pragi.

Po kapitulacji Warszawy Schlichtinger trafił w niewolę, został wyzwolony w kwietniu 1945 r. W 1952 roku aresztowany przez urząd bezpieczeństwa, został uwięziony na 4 lata. Po odbyciu kary pracował m.in. w Przedsiębiorstwie Budownictwa Rolniczego. Zmarł 3 grudnia 1989 r. w Elblągu. Prywatnie był żonaty z Genowefą Rekieć, miał dwoje dzieci.

Na ekspozycji znalazły się pamiątki po pułkowniku: odznaczenia, m.in. dwa Krzyże Srebrne Orderu Virtuti Militari oraz Krzyż Walecznych, dokumenty i fotografie.

Wystawę można oglądać w Muzeum do końca października. Patronem Honorowym jest Burmistrz Miasta Mława.

Skip to content