Spotkanie „Spadkobiercy swoich ojców”

28 września 2024 roku w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie odbył się zjazd rodzin żołnierzy Armii „Modlin”, którzy bronili pozycji mławskiej we wrześniu 1939 roku.

Spotkanie, przebiegające pod hasłem „Spadkobiercy swoich ojców”, miało na celu kultywowanie pamięci o bohaterach tamtych dni, których świadectwa i przeżycia stanowią bezcenne dziedzictwo dla przyszłych pokoleń.

Dyrektor Muzeum, Robert Zaborowski, powitał zebranych, podkreślając znaczenie pamięci historycznej oraz intencje organizatorów wydarzenia. Głównym celem było uczczenie żołnierzy, którzy walczyli w bitwie pod Mławą, wielu z nich nie przekazało swoich wspomnień, dlatego tak ważne są relacje ich najbliższych.

Podczas spotkania rodziny żołnierzy dzieliły się opowieściami, przytaczając historie swoich przodków. Wspomnienia te stanowią nieocenione źródło wiedzy, pozwalając lepiej zrozumieć i docenić heroizm obrońców Mławy. W wydarzeniu uczestniczyły również inne zainteresowane osoby, które wzięły udział w dyskusjach, między innymi na temat dalszych możliwości uhonorowania bohaterów września 1939 roku.

Spotkaniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa, na którą składały się pamiątki po żołnierzach Armii „Modlin”, podarowane Muzeum. Dodatkowo, uczestnicy mieli okazję obejrzeć film z XIII zjazdu kombatantów, który odbył się w Mławie w 1994 roku.

Muzeum ma nadzieję, że zjazdy rodzin żołnierzy Armii „Modlin” staną się coroczną tradycją. Nie możemy zapomnieć o tych, którzy bronili pozycji mławskiej we wrześniu 1939 roku. Ich odwaga i poświęcenie są fundamentem naszej historii i tożsamości. Utrwalanie ich pamięci jest naszym obowiązkiem wobec przyszłych pokoleń.