Powrót

Wesele mazowieckie – powrót do korzeni

Muzeum wraz ze współorganizatorami zakończyło projekt, który zainaugurowały wystawa czasowa „Kultura ludowa ziemi zawkrzeńskiej” oraz koncert Janusz Prusinowski Kompania i Kaja Prusinowska.

Wystawa była punktem wyjścia do głębszego poznania historii i obyczajów regionu, które stanowią fundament jego tożsamości. Uczestnicy mogli zgłębiać nie tylko materialne aspekty kultury ludowej, ale także poznać jej muzyczną stronę podczas wyjątkowego koncertu.

W ramach projektu, w minionym tygodniu, odbyły się warsztaty pieśni weselnych z Północnego Mazowsza, które miały miejsce we wtorek i czwartek (8 i 10 października 2024 r.) w Muzeum. Poprowadziły je znawczynie tradycji śpiewaczej – Ewa Grochowska i Kaja Prusinowska. Uczestniczki miały okazję zgłębić tajniki dawnych pieśni weselnych, które niegdyś towarzyszyły ceremonii zaślubin, a dziś stanowią cenny element dziedzictwa kulturowego.

Kulminacyjnym punktem projektu był koncert „Wesele”, który odbył się w sobotę (12 października 2024 r.) w Miejskim Domu Kultury w Mławie. Uczestniczki warsztatów z Mławy połączyły swoje siły ze śpiewaczkami z Chojnowa, tworząc wyjątkowy chór, który porwał zgromadzoną publiczność. Tradycyjne pieśni weselne w ich wykonaniu przeniosły słuchaczy w czasy, gdy muzyka i śpiew były nieodłącznym elementem każdego wesela.

Zespół Janusz Prusinowski Kompania w składzie: Janusz Prusinowski, Ewa Maja Koźlakiewicz, Szczepan Pospieszalski, Gabriel Prusinowski i Michał Żak zadbał o muzyczną oprawę, grając na tradycyjnych instrumentach i wprowadzając publiczność w świat mazowieckich melodii.

Realizatorem projektu pod nazwą „Mazowsze Północne – Praca u Podstaw” była Fundacja Wszystkie Mazurki Świata, współorganizatorami – Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie i Miejski Dom Kultury w Mławie.

Skip to content