Dziś są nasze urodziny! – jubileusz muzeum

Z okazji 90-lecia powstania w Mławie muzeum 30 listopada 2019 r. (sobota) w godz. 10:00 – 20:00 odbędzie się Dzień Otwarty. Dla zwiedzających przewidzianych jest wiele atrakcji.

Program wydarzenia:

– wystawa „Przez dziurkę od klucza” (godz. 10:00 – 20:00),

– ekspozycja „Skarby Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej” (godz. 10:00 – 20:00),

– muzeobranie (godz. 10:00 – 20:00), – finał konkursu plastycznego (godz. 11:00),

– konkurs wiedzy „Czy znasz nasze muzeum?” (godz. 12:00 – 18:00),

– minirecital Piotra Żandarskiego, ucznia PSM I i II st. w Mławie w klasie fortepianu (godz. 18:00).

Rys historyczny

Chodź starania o utworzenie muzeum w Mławie trwały już od początku lat 20. ubiegłego wieku, oficjalne otwarcie odbyło się 2 grudnia 1929 r. w obecnym budynku (wówczas ulica Ogrodowa) pod nazwą Muzeum Regionalne w Mławie. Na początku składało się z pięciu działów: archeologicznego, historycznego, przyrodniczego, etnograficznego i numizmatycznego. We wrześniu 1939 r., kiedy Niemcy rozpoczęli likwidację instytucji kulturalnych, zbiory przewieziono do Królewca. Tylko jeden obiekt – wczesnośredniowieczne bóstwo pogańskie udało się wykraść z transportu i ukryć w podziemiach kościoła Świętej Trójcy. Jedynie on przetrwał wojnę i dziś jest jednym z najcenniejszych eksponatów. Muzeum reaktywowano w 1963 r., wówczas powstała wystawa poświęcona malarzowi pochodzącemu z Nosarzewa Borowego koło Mławy – Wojciechowi Piechowskiemu. Do czasów współczesnych ekspozycje wzbogaciły się o wiele cennych zabytków.

Patronat medialny wydarzenia: Lokalny Serwis Informacyjny „Nasza Mława”, Radio7.