W dniach od 18 do 20 czerwca 2021r. Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie zorganizowało cykl wydarzeń w ramach Europejskich Dni Archeologii.
EDA zarządza francuski Narodowy Instytut Prewencyjnych Badań Archeologicznych pod egidą francuskiego Ministerstwa Kultury. Odbywają się w 47 krajach członkowskich Rady Europy. Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej zostało zakwalifikowane jako jedna z 21 instytucji w Polsce.
Pierwszym punktem mławskiego święta archeologii było otwarcie zmodernizowanej ekspozycji stałej „Archeologia Ziemi Zawkrzeńskiej”. Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią odbyły się dwa wernisaże – o godz. 10:00 i 18:00. Uczestniczyli w nich: Sławomir Kowalewski, Burmistrz Miasta Mława, Szymon Zejer, Zastępca Burmistrza, Zbigniew Markiewicz, Wicestarosta Powiatu Mławskiego, Jan Łukasik, Przewodniczący Rady Powiatu Mławskiego, Magdalena Grzywacz, Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Medialnej UMM, Agata Byszewska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Malwina Piorun i Irmina Wakulewska ze studia projektowo-graficznego Ekspozycje, Łukasz Szumowski, przedstawiciel darczyńców, przedstawiciele Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława, młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie, przedstawiciele miejskich jednostek i mieszkańcy Mławy.
Tego dnia także Muzeum przeprowadziło warsztaty edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 7 w Mławie. Uczniowie mieli za zadanie narysowanie i opisanie na karcie pracy obiektów archeologicznych, których kopie otrzymali. Były to m.in.: wrzeciona, rogi do picia, amulety, grzechotki, naczynia gliniane i biżuteria. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem wcielały się w role archeologów. Warsztaty przygotowała i poprowadziła Katarzyna Skorupa-Malińska.
W sobotę od godz. 10:00 do 15:00 w parku miejskim odbył się piknik archeologiczny, podczas którego najmłodsi zdobywali dyplomy młodych archeologów. Z entuzjazmem brali udział w różnorodnych warsztatach. Swoją archeoprzygodę rozpoczynali na zaimprowizowanym stanowisku archeologicznym, gdzie odnalezione obiekty – zgodnie ze sztuką i pod opieką specjalistów – oczyszczali i opisywali. Uczyli się także składania w całość uszkodzonych zabytków, mieli możliwość obejrzenia pokazu z wykorzystaniem płonącego modelu, dzięki któremu poznali nawarstwienia ziemi i dowiedzieli się, co na ich postawie archeolodzy mogą powiedzieć o życiu ludzi w najdawniejszych czasach.
Od godz. 14:00 do 18:00 Muzeum zaprosiło na oprowadzanie kuratorskie po nowo otwartej ekspozycji „Archeologia Ziemi Zawkrzeńskiej”. Bezpłatne zwiedzanie wystawy z kuratorem zaplanowano też na niedzielę w godz. od 11:00 do 18:00. Dla rodzin przygotowane zostały warsztaty „Archeobranie”. Uczestnicy otrzymali do wypełnienia karty z zadaniami. Wskazówki i podpowiedzi do ich prawidłowego rozwiązania znajdują się na wystawie.
Wydarzenia zorganizowane w ramach Europejskich Dni Archeologii patronatem honorowym objął Burmistrz Miasta Mława, patronatem Narodowy Instytut Dziedzictwa, a patronatem medialnym Radio7.