Powrót do wszystkich aktualności

Europejskie Dni Archeologii 2022

I w tym roku Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie dołączyło do miejsc w 46 krajach członkowskich Rady Europy, gdzie odbywały się Europejskie Dni Archeologii.

Już po raz drugi Muzeum przygotowało program z okazji święta archeologii. EDA odbyły się 17 i 18 czerwca 2022 r. Pierwszego dnia miała miejsce promocja katalogu „Archeologia Ziemi Zawkrzeńskiej”, kolejnego od godz. 10:00 do 14:00 w parku miejskim odbywały się warsztaty archeologiczne. Na plenerowym stanowisku edukacyjnym zainteresowani poznawali tajniki zawodu archeologa, przekonywali się, jak wyjątkową i niezwykle ciekawą nauką jest archeologia. Zaimprowizowane stanowisko archeologiczne służyło do odnajdywania obiektów, które następnie – zgodnie ze sztuką i pod opieką specjalistów – były oczyszczane i opisywane. Dzieci sklejały ceramikę oraz uczyły się o zabytkach.

O godz. 13:00 rozpoczęły się warsztaty rodzinne „Pradzieje Ziemi Zawkrzeńskiej”, podczas których dzieci przy udziale dorosłych opiekunów rozwiązywały zadania i łamigłówki z kart edukacyjnych.

W godzinach popołudniowych odbyły się oprowadzania kuratorskie – „Piękne i użyteczne, czyli przedmioty osobiste sprzed 2 000 lat” oraz „Medycyna i higiena w dawnych wiekach”.

EDA organizowane są przez francuski Narodowy Instytut Prewencyjnych Badań Archeologicznych (Inrap) pod egidą francuskiego Ministerstwa Kultury.

Wydarzenia w Mławie patronatem honorowym objął Burmistrz Miasta Mława i Narodowy Instytut Dziedzictwa, a patronatem medialnym – Radio7.

Skip to content