Powrót do wszystkich aktualności

Europejskie Dni Dziedzictwa w muzeum. Gra miejska

W sobotę, 7 września oraz tydzień później – 14 września 2019 r. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej we współpracy z Mławskim Szczepem ZHR „Sumatra” przygotowało grę miejską.

Gra odbywała się pod hasłem „Śladami mławskiego rzemiosła” i miała na celu przypomnienie młodzieży dawnych zawodów rzemieślniczych. Przygotował ją adiunkt muzeum, drużynowy ze szczepu ZHR Paweł Zakrzewski.

Uczestnicy zebrali się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w parku miejskim. Tu zostali podzieleni na grupy, otrzymali mapy miasta z zaznaczonymi pięcioma punktami, do których mieli dotrzeć i wykonać zadania. Pierwszy punkt mieścił się już przy fontannie w parku i związany był z cechem zdunów. Kolejne dotyczyły garncarzy, ślusarzy, krawców i stolarzy.

Uczestnicy m.in. odpowiadali na pytania, jakimi narzędziami posługiwali się zdunowie, jakie przedmioty wykonywali stolarze, dlaczego zanikał cech krawców. Mieli też zadania praktyczne – ulepienie z masy solnej kubka na szkolne przybory, dopasowanie z pęku kluczy jednego, otwierającego kłódkę, przyszycie 3 guzików w linii prostej oraz wykonanie 10 klamerek do ubrań.

Pierwszą edycję gry „Śladami mławskiego rzemiosła” 7 września zwyciężyła grupa Dzikich Wieprzy, drugą, 14 września – Kijowych Dziobaków. Zawodnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Europejskie Dni Dziedzictwa, Powiatowy Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Mławie oraz muzeum.

Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej © 2019 Polityka prywatności