Powrót do wszystkich aktualności

Europejskie Dni Dziedzictwa w muzeum

Jednym z wydarzeń przygotowanych przez Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej był quest „Mławianie w drodze do sławy”, zmagania drużyn odbyły się 12 i 19 września 2020. Gracze w wyznaczonym przez organizatora czasie rozwiązywali różnorodne zadania, łamigłówki oraz podejmowali wyzwania.

Gra składała się z pięciu kart głównych poświęconych wybitnym mławianom, każda dedykowana jednej osobie. Na stronie tytułowej znajdował się wizerunek oraz krótki życiorys bohatera, gracze mogli tam odnaleźć odpowiedzi na niektóre pytania. Do kart głównych dołączone były załączniki: stare pocztówki, rysunki i zdjęcia. Okładkę spinającą karty stanowiła mapa Mławy, ponieważ dodatkowo trzeba było wykazać się dobrą orientacją w terenie.

Tegoroczne hasło EDD – „Moja droga” – odnosi się do indywidualnych losów mławian, przypominając: prof. Tadeusza Korzybskiego – wybitnego biochemika, współtwórcę polskiej penicyliny, a przede wszystkim społecznika, który przez całe życie wracał do rodzinnego miasta, niosąc m.in. finansowe wsparcie zdolnej, niezamożnej młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie. Na karcie dedykowanej prof. Korzybskiemu wśród wielu zadań znalazło się wyzwanie, które wymagało szczególnej uwagi – kaligrafowanie.

Bohaterka kolejnej karty – Anna Tomaszewicz-Dobrska – to pierwsza Polka z dyplomem lekarza, niestrudzona bojowniczka o sprawy kobiet, która z oddaniem dbała o zdrowie swoich podopiecznych. Tutaj gracze musieli sprostać okołomedycznym wyzwaniom.

Wśród zadań na karcie poświęconej Zuzannie Morawskiej – nauczycielce, pisarce i działaczce społecznej, znalazły się takie, które wymagały wnikliwego oglądania jednej z muzealnych wystaw.

Ta wnikliwość przydawała się również w terenie, gdzie uczestnicy mieli za zadanie przyglądanie się detalom architektonicznym wybranych kamienic. W przypadku dra Longina Józefa Ostaszewskiego – lekarza, społecznika i regionalisty zadania związane były z kamienicą, naprzeciwko muzeum, gdzie mieszkał.

Ostatnim bohaterem był ks. Ignacy Krajewski związany z Wólką, działacz społeczny i spółdzielczy, który w chwilach trwogi dowiódł oddania parafianom i ojczyźnie.

Wśród uczestników gry w przewadze byli harcerze 4. Mławskiej Drużyny Harcerzy ZHR „Brownsea”. Gratulujemy zwycięzcom!

Serdecznie dziękujemy za wsparcie wolontariuszom: Zuzannie, Marcie i Kacprowi.

Teksty i zadania – Katarzyna Skorupa-Malińska

Rysunki i opracowanie graficzne – Zuzanna Szymborska.

Materiały do pobrania:

Okładka mapa

Wstęp

Anna Dobrska

Zuzanna Morawska

Tadeusz Wacław Korzybski

Ks Ignacy Krajewski

Józef Longin Ostaszewski

 

 

 

Skip to content