Ferie w muzeum. Bursztynowe warsztaty

Miejskie instytucje kultury przygotowały dla dzieci ofertę na ferie zimowe. Muzeum zaproponowało najmłodszym ,,Bursztynowe warsztaty, które prowadziła Mirosława Wilamowska, adiunkt w dziale przyrody.

Wykorzystując fakt, że w muzeum gości właśnie wystawa „Dzieje bursztynu” wypożyczona z Polskiej Akademii Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie, przygotowane zostały tematyczne warsztaty. Uczniowie na początek obejrzeli film o bursztynie, a później ekspozycję. Dowiedzieli się, co to jest bursztyn, kiedy i w jaki sposób powstał oraz gdzie i w jakich formach występuje. Bardzo zainteresowały ich inkluzje, czyli drobne zwierzęta i fragmenty roślin zatopione w kopalnej żywicy. Poznali zastosowania bursztynu w medycynie konwencjonalnej i ludowej oraz w przemyśle kosmetycznym.

Dzięki eksperymentom dzieci mogły się przekonać, w jaki sposób bursztyn zachowuje się w słodkiej i słonej wodzie, na czym polegają jego właściwości elektrostatyczne, a także od czego zależy jego barwa i przeźroczystość.

Z kolei na zajęciach plastycznych poznały bałtyckie legendy, kolorowały obrazki oraz wykonywały „bursztynowe” korony.