„Historia miasta Mławy” – wernisaż

W Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, w piątek,  12 lipca 2024 r. o godz. 17 otwarta została nowa wystawa stała.

Wydarzenie zgromadziło grono mieszkańców, miłośników historii, pragnących zanurzyć się w bogatą przeszłość miasta. Dyrektor muzeum, Robert Zaborowski dokonał uroczystego otwarcia wystawy, a następnie osobiście oprowadził zebranych gości po ekspozycji, dzieląc się ciekawostkami i opowieściami związanymi z prezentowanymi eksponatami.

Na wystawie zgromadzono szeroki wachlarz fotografii i pocztówek z XX-wiecznej Mławy, które przywołują obraz miasta z jego najważniejszymi punktami. Wśród prezentowanych materiałów można podziwiać fotografie ratusza, czterech pierzei starego rynku, parku miejskiego oraz mławskiej stacji kolei nadwiślańskiej. Każdy z tych elementów ukazuje nie tylko architektoniczne piękno miasta, ale również miejsca, będące świadkami codziennego życia mieszkańców Mławy.

Wartość wystawy podnoszą także meble i artefakty z epoki, które doskonale oddają klimat minionych lat. Wśród nich znalazły się między innymi komplet przyborów na biurko oraz recepty z 1927 roku. W odtworzonym mieszczańskim saloniku z minionego wieku znalazły się serwantki z pamiątkami po Zuzannie Morawskiej i Wojciechu Piechowski.

Na wystawie wyeksponowane zostały także judaika: świecznik chanukowy, talmud, balsamika oraz macewy, będące świadectwem wielokulturowej historii miasta.