II Ogólnopolskie Seminarium dla Nauczycieli

W dniach 28-29 sierpnia 2021 r. w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie odbyło się ogólnopolskie seminarium dla nauczycieli. Hasłami towarzyszącymi uczestnikom w trakcie spotkania były: wojna, pamięć, dialog.

Oficjalne otwarcie seminarium odbyło się w sobotę, 28 sierpnia o godzinie 10:00. Zgromadzonych powitała Dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej Barbara Zaborowska, po czym gościom została zaprezentowana stała wystawa historyczna, dotycząca bitwy pod Mławą. O godzinie 11:30 uczestnicy udali się Cmentarz Żołnierzy Niemieckich w Mławce, gdzie mogli wysłuchać wykładu Macieja Jakubowskiego „Historia i obraz w pamięci lokalnej”. Delegacja złożyła kwiaty oraz zapaliła znicze. W Uniszkach Zawadzkich pod Pomnikiem Piechura oraz na terenie Mauzoleum Żołnierzy Września 1939 uczestnicy rozmawiali o wydarzeniach związanych z wybuchem II wojny światowej i bitwie pod Mławą.

Drugą część sobotniego spotkania rozpoczęły warsztaty prowadzone przez Marzenę Wolschlaeger oraz Anetę Plewę. Prowadzące pokazały, w jaki sposób na zajęciach z młodzieżą wykorzystać tekst źródłowy oraz jakie płyną z tego korzyści. Dzień zakończyła prelekcja Marzeny Wolschlaeger, w czasie której pedagodzy zapoznali się z możliwościami, jakie daje międzynarodowa współpraca młodzieży w kontekście kultywowania pamięci o zdarzeniach minionego wieku.

W niedziel, o godzinie 9:00 rozpoczęły się warsztaty Anety Plewy „Jak mówić o pamięci?”. Seminarzyści dowiedzieli się, w jaki sposób, wykorzystując dociekania filozoficzne, rozmawiać z uczniami na temat pamięci o ciężkich wydarzeniach II wojny światowej. O godzinie 10:30 swoją prelekcję, na temat wspólnego podręcznika polsko-niemieckiego do historii, rozpoczęła Patrycja Czerwińska. O Centropie, żydowskim instytucie hitporycznym i możliwościach międzynarodowej współpracy nauczycieli opowiedziała Ewa Arendarczyk.

Niemiecka nauczycielka Judith Nockemann podczas połączenia internetowego opowiadała, jak Niemcy kultywują pamięć o Żydach, jak poradzili sobie po II wojnie światowej oraz w jaki sposób prowadzi zajęcia ze swoimi uczniami. Seminarium zakończyły podziękowania i wręczenie zaświadczeń przez Dyrektor Barbarę Zaborowską.