Jedna droga – wiele historii. EDD z muzeum

Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie po raz kolejny dołączyło do Europejskich Dni Dziedzictwa, inicjatywy promującej zabytki.

Mława wpisała się w historię kraju zarówno bohaterskimi walkami w roku 1920, jak i 1939. Była też początkiem drogi wielu osób, które swoją pracą osiągnęły sukces na polu nauki i sztuki. Są wśród nich m.in. twórca polskiej penicyliny prof. Tadeusz Korzybski, pierwsza Polka z dyplomem lekarza Anna Dobrska oraz wielu innych.

Chcąc między innymi przybliżyć historie ich dróg muzeum zaplanowało:

12-13 i 19-20 września

godz. 11:00 – 13:00 – quest „Mławianie w drodze do sławy”, który umożliwi poznanie historii Mławy w okresie, kiedy droga do odzyskania niepodległości, a następnie budowanie różnych aspektów życia w zupełnie nowych warunkach, było istotą zmagań wybitnych jednostek związanych z Mławą.

12 września

godz. 11:00 – 13:00 – „Mławianie w drodze do wolności”, spotkanie ze Zbigniewem Wawrzyńskim, który opowie historię swojego stryjecznego wuja Stanisława Miączyńskiego oraz o drodze z Mławy do Armii Hallera.

12 i 19 września

godz. 9:00 – „Z plecakiem w drodze – wycieczka szlakiem schronów bojowych linii obronnej Mława – Rzęgnowo”. 12 września udział wezmą uczestnicy II edycji Ogólnopolskiego Seminarium Edukacyjnego poświęconego bitwie pod Mławą, 19 września – młodzież z powiatu mławskiego.

12 i 19 września

godz. 9:00 – 14:00 – zwiedzanie kuratorskie wystawy czasowej „1920 – Mława i mławianie wobec zagrożeń najazdu bolszewickiego”. To ekspozycja ukazująca walki o miasto w jego okolice toczone 8 – 10 i 21-23 sierpnia 1920 r.