Kochana mamusiu! Idę dzisiaj zameldować się do wojska – warsztaty edukacyjne

Warsztaty oparte na historii mławskich gimnazjalistów, którzy wraz ze swoim nauczycielem Aleksandrem Szredzkim wstąpili do Ochotniczej Armii 1920 r.

Cel:

Przedstawienie udziału ochotników w walce o utrzymanie niepodległości Polski podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.

Kształtowanie postawy zaangażowania w sprawy ojczyzny i przywiązania do wolności.

Metody pracy:

w grupach, dyskusja

Przebieg warsztatów:

Wprowadzenie na wystawie czasowej „1920. Mława i mławianie w obliczu zagrożenia bolszewickiego”: prowadzący omawia sytuację, która doprowadziła do konieczności sięgnięcia po ochotników. Szczególną uwagę poświęca indywidualnym bohaterom wystawy. Prowadzący dzieli uczestników warsztatów na cztery grupy, uczestnicy dostają materiały źródłowe oraz zadania.

I grupa – Należysz do Ochotniczej Legii Kobiet, w liście do matki lub na karcie z pamiętnika przedstaw dzień kobiety walczącej.

II grupa – Jesteś korespondentem wojennym, przedstaw w notatce prasowej, relacji, bądź wywiadzie przykład bohaterskiej postawy duchownego lub przedstawiciela ludności cywilnej podczas wojny polsko-bolszewickiej.

III grupa – Jesteś harcerzem – członkiem najpopularniejszej w 1920r. organizacji młodzieżowej, opisz w liście do matki lub na karcie pamiętnika, jak wygląda twoje przygotowanie do udziału w walce.

IV grupa – Jesteś dwudziestokilkuletnim ochotnikiem, właśnie wyjeżdżasz na pierwsze ćwiczenia, jakie odczucia Ci towarzyszą, czego się spodziewasz w przyszłości. List do matki lub kartka w pamiętniku.

Uczniowie korzystają podczas zadania z materiałów źródłowych, inspirację mogą również czerpać z losów bohaterów wystawy, wskazują różny stopień zaangażowania ochotników w walkach.

Na przygotowanie wypowiedzi zespoły mają 15 min. Liderzy poszczególnych grup prezentują efekty pracy zespołu.

Podsumowanie:

pracy i zaangażowania zespołów.

Materiał źródłowy

Rozkaz Mobilizacyjny Kwatery Głównej Drużyn Męskich