Powrót do wszystkich aktualności

Konkurs wiedzy o Tekli

W piątek, 5 maja 2023 r. odbył się konkurs wiedzy „Tekla z Bądarzewskich Baranowska”, zorganizowany przez Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie i Szkołę Podstawową nr 2 w Mławie.

Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani, popisali się dużą wiedzą na temat życia i twórczości kompozytorki. W konkursie wzięły dział dzieci z klas IV, V i VI. W trzech rundach odpowiadały na pytania, m.in. o pochodzenie, rodzinę, czy utwory Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej. Wiedziały, na przykład: W jakim popularnym programie telewizyjnym padło pytanie o Teklę Bądarzewską?, Na jakiej planecie nazwano imieniem Tekli krater?, Gdzie w Japonii w przestrzeni miejskiej można usłyszeć utwory pianistki?, Kiedy w bieżącym roku odbędzie się „Mały festiwal: Tekla Bądarzewska – pianistka w Mławy”?

W kolejnym etapie uczestnicy z największą liczbą punktów rozpoznawali utwory pianistki. Ta rudna także poszła uczniom bardzo dobrze. W konkursie zwyciężyła Anastazja Rzeplińska (kl. VI a), drugie miejsce zajęła Karolina Falkowska (VI a), a na trzecim uplasował się Aleksander Oleszkin (VI a). Jury przyznało także dwa wyróżnienia – dla Oliwii Rachuby (VI a) oraz Marceliny Olgi Wieczorek        (kl. VI a).

Nagrody dla zwycięzców zostaną wręczone podczas otwarcia „Małego festiwalu: Tekla Bądarzewska – pianistka z Mławy” 9 maja 2023 r. w Szkole Muzycznej I i II stopnia w Mławie.

Festiwal dofinansowano ze środków Fundacji ORLEN.

Patronem honorowym wydarzenia jest Burmistrz Miasta Mława, patronem medialnym – Radio 7.

Skip to content