Kultura ludowa ziemi zawkrzeńskiej – wernisaż

6 października 2024 roku w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie odbył się wernisaż wystawy czasowej zatytułowanej „Kultura ludowa ziemi zawkrzeńskiej”.

Wydarzenie zainaugurował wyjątkowy koncert, podczas którego Janusz Prusinowski Kompania oraz Kaja Prusinowska wprowadzili zebranych w świat muzyki tradycyjnej Mazowsza Północnego. To spotkanie z żywym, niematerialnym dziedzictwem kulturowym stało się wyjątkową podróżą do korzeni polskiej kultury ludowej. Muzycy znani z głębokiego zaangażowania w zachowanie autentyczności polskich melodii ludowych, ożywili atmosferę w Muzeum, przywołując dźwięki dawnych oberków i mazurów. Ich projekty to nośnik tradycji, obyczajów i wartości, które były istotne dla mieszkańców Mazowsza.

Po koncercie nastąpiło  otwarcie wystawy „Kultura ludowa ziemi zawkrzeńskiej”, na którą składają się eksponaty ukazujące codzienne życie i twórczość mieszkańców regionu. Ekspozycja prezentuje przedmioty użytkowe, rękodzieło i sztukę ludową – zabytki pochodzące z XIX i XX wieku. Znaleźć można tu między innymi hafty, ceramikę, rzeźby, które niegdyś stanowiły integralną część życia mieszkańców tej części Mazowsza.

Wystawę „Kultura ludowa ziemi zawkrzeńskiej” można oglądać w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej przez najbliższy miesiąc.