Mławski open muzealny 2024

W sobotę, 13 lipca 2024 roku, w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej odbył się wyjątkowy, pierwszy „Mławski open muzealny”. Wydarzenie zgromadziło grono miłośników sztuki, pragnących zaprezentować swoje prace publiczności.

Wernisaż otworzył dyrektor muzeum, Robert Zaborowski. Jego przemówienie skoncentrowało się na wyjątkowych aspektach lokalnego dziedzictwa kulturowego. Szczególną uwagę poświęcił zabytkowej kracie z okna muzeum, będącej symbolem długiej i bogatej historii Mławy. Przybliżył także niezrealizowane projekty pomnika na Kalkówce autorstwa Władysława Hasiora, co wzbudziło duże zainteresowanie obecnych.

Na wystawie zaprezentowane zostały prace artystów, twórców niezrzeszonych oraz badaczy, co podkreśla jej wyjątkowość i otwartość na różnorodne formy ekspresji artystycznej. Autorzy mieli okazję osobiście przedstawić swoje dzieła – obrazy, rysunki, fotografię i ceramikę.

„Mławski open muzealny” to nie tylko wystawa, ale przede wszystkim inicjatywa, której celem jest promocja dziedzictwa kulturowego ziemi zawkrzeńskiej. To także platforma dla niezależnych twórców, amatorów i naukowców, by mogli zaprezentować swoje osiągnięcia szerszej publiczności. Taka forma otwarcia instytucji ma nie tylko walory artystyczne, ale również edukacyjne. Umożliwia bowiem nawiązanie współpracy z muzeum w zakresie dalszej działalności kulturalnej i naukowej.

Prezentowane prace można oglądać w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej do 15 sierpnia. Warto zaznaczyć, że „Mławski open muzealny” stanowi niepowtarzalną okazję do zanurzenia się w lokalnej kulturze, odkrywania historii regionu i nawiązywania nowych kontaktów w środowisku artystycznym.