Muzeum docenione przez Narodowy Instytut Dziedzictwa za najciekawsze wydarzenie

Dyrektor Barbara Zaborowska została zaproszona 19 listopada br. do Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego w Warszawie na galę podsumowującą Europejskie Dni Dziedzictwa 2019.

Podczas ceremonii wręczone zostały wyróżnienia dla organizatorów najciekawszych wydarzeń promujących dziedzictwo kulturowe w ramach 27. edycji EDD „POLSKI SPLOT” (niestety dyrektor Barbara Zaborowska nie mogła w niej uczestniczyć z powodu innych obowiązków zawodowych).

Na Mazowszu takie wyróżnienie otrzymało tylko 5 podmiotów, a w ramach EDD przez dwa weekendy września w 27 miejscowościach zorganizowanych zostało aż 45 wydarzeń kulturalno-edukacyjnych. W całym kraju udział można było wziąć w około 1000 inicjatyw w 400 miejscowościach.

Myślą przewodnią Europejskich Dni Dziedzictwa 2019 był „POLSKI SPLOT”. Hasło zachęcało do podjęcia inicjatyw, które m.in. dotyczyły polskiej tradycji rzemieślniczej, krawieckiej i tkackiej. Na mławskie obchody EDD złożyły się trzy wydarzenia: gra miejska „Śladami mławskiego rzemiosła” (7 i 14 września), seminarium edukacyjne „Obrońcy pozycji mławskiej – w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej 1939” (7-8 września) oraz zwiedzanie kuratorskie wystawy „Z wolności zabrany od swojej dziewczyny…” (7 i 14 września).

Gra miejska „Śladami mławskiego rzemiosła” – jej celem było przypomnienie dawnych zawodów rzemieślniczych, które przez lata wpisywały się w krajobraz miasta i jego okolic oraz zapoznanie młodzieży z tradycją rzemieślniczą.

Seminarium edukacyjne „Obrońcy pozycji mławskiej – w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej 1939” – muzeum gościło historyków, edukatorów i muzealników z całej Polski. W trakcie wykładu, warsztatów, zwiedzania wystaw w muzeum i wyjazdów w miejsca pamięci seminarzyści zapoznawali się z historią Mławy i okolic podczas kampanii wrześniowej 1939 r.

Zwiedzanie kuratorskie wystawy „Z wolności zabrany od swojej dziewczyny…” – dyrektor Barbara Zaborowska zapoznawała gości z autorską, unikatową ekspozycją, poświęconą żołnierzom, którzy walczyli na linii obrony pozycji mławskiej 1-4 września 1939 r.

Wyróżnienia, województwo mazowieckie:

1. Pani Anna Feliks – Kurator Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim,

2. Pani Barbara Zaborowska – Dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie,

3. Stowarzyszenie „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej”,

4. Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej,

5. Pani Małgorzata Jaszczołt – Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.