W Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie 18 czerwca 2021r. odbył się wernisaż zmodernizowanej ekspozycji stałej archeologicznej.
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 i ograniczeniami dotyczącymi liczby osób przebywających w przestrzeni Muzeum odbyły się dwa otwarcia – o godz. 10:00 i 18:00. Uczestniczyli w nich: Sławomir Kowalewski, Burmistrz Miasta Mława, Szymon Zejer, Zastępca Burmistrza, Zbigniew Markiewicz, Wicestarosta Powiatu Mławskiego, Jan Łukasik, Przewodniczący Rady Powiatu Mławskiego, Magdalena Grzywacz, Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Medialnej UMM, Agata Byszewska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Malwina Piorun i Irmina Wakulewska ze studia projektowo-graficznego Ekspozycje, Łukasz Szumowski, przedstawiciel darczyńców, przedstawiciele Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława, młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie, przedstawiciele miejskich jednostek i mieszkańcy Mławy.
Gości przywitała Barbara Zaborowska, dyrektor Muzeum, a wystawę stałą „Archeologia Ziemi Zawkrzeńskiej” zaprezentowała kustosz Katarzyna Skorupa-Malińska, kurator ekspozycji.
Wystawa archeologiczna została zmodernizowana po 40 latach. Głównym zadaniem modernizacji było wprowadzenie scenariusza ekspozycji i ścieżki zwiedzania. Zbiory archeologiczne Muzeum umożliwiły zgrupowanie zabytków powiązanych chronologicznie w obrębie jasno wytyczonych stref tematycznych. Od momentu wejścia na wystawę gość muzealny jest w stanie samodzielnie i intuicyjnie podążać zgodnie z założeniami ekspozycji, poprzez zastosowanie technik kompozycji i aranżacji przestrzennej.
Ekspozycja:
1. Gablota centralna
Pierwszym punktem ekspozycji jest tablica wprowadzająca z informacjami na temat historii odkryć i badań wykopaliskowych prowadzonych na terenie ziemi zawkrzeńskiej. Obok zamontowana została mapa prezentująca obszary i punkty osadnicze na terenie ziemi zawkrzeńskiej w różnych epokach archeologicznych, których istnienie potwierdzono poprzez
prospekcję wykopaliskową. Na prawo od mapy znajduje się przeszklona, dwupoziomowa witryna, gdzie ułożone zostały drobne przedmioty krzemienne, kościane oraz ceramika – obiekty datowane na okres epoki kamienia oraz brązu.
2. Epoki kamienia i brązu
Na przeciwległej ściany, w gablocie naściennej wyeksponowane zostały siekierki kamienne. Na lewo od gabloty wisi tablica poświęcona osadnictwu epoki kamienia i brązu na terenie ziemi zawkrzeńskiej.
3. Wierzenia – posąg bóstwa
W gablocie naściennej wyeksponowane zostały siekierki kamienne oraz brązowe. Na lewo od gabloty wisi tablica poświęcona osadnictwu epoki kamienia i brązu na terenie ziemi zawkrzeńskiej.
Rzeźba granitowa bóstwa pogańskiego to jeden z najstarszych muzealiów w zbiorach archeologicznych, który eksponowany był w Muzeum również na wystawie przedwojennej. Pozostał w dotychczasowej lokalizacji.
4. Wierzenia i obrządek pogrzebowy
Kolejny punkt zwiedzania obejmie rekonstrukcję grobu książęcego, który bezpośrednio prezentuje wierzenia i obrządek pogrzebowy epoki żelaza.
5. Gablota z ceramiką – druga strona gabloty centralnej.
Ta gablota również jest stricte powiązana z wcześniejszym punktem zwiedzania – wewnątrz znajduje się ceramika kultowa (tzw. popielnice i popielnice twarzowe – wątek antropomorfizmu w wierzeniach), jak również ceramika codziennego użytku, która była składana do pochówków, jako dary grobowe.
6. Życie codzienne
Po przeciwległej stronie, względem gabloty centralnej, zlokalizowane zostały gabloty, wewnątrz których wyeksponowano przedmioty użytku codziennego – noże, nożyki sierpikowate, igły, przęśliki.
7. Elementy stroju i ozdoby
Po sąsiedzku znajdują się będą gabloty powiązane tematycznie z poprzednimi. Wewnątrz nich wyeksponowane zostały elementy stroju– zapinki, szpile, sprzączki oraz ozdoby – bransolety, zausznice, wisiory, paciorki szklane.
8. Kolejna gablota prezentuje uzbrojenie oraz wyposażenie wojowników epoki żelaza – miecze, groty i tuleje włóczni, umba tarcz, ostrogi.
9. Średniowiecze i czasy nowożytne
Ekspozycję zamykają – chronologicznie i tematycznie – gabloty z artefaktami z okresu średniowiecza i nowożytności. Puenta epokami historycznymi umożliwia zwiedzającemu jasną systematyzację chronologii rozwoju kultury materialnej ludzkości.
Muzeum znalazło się wśród 21 instytucji w całej Polsce, które zostały zakwalifikowane do Europejskich Dni Archeologii 2021, organizowanych przez francuski Narodowy Instytut Prewencyjnych Badań Archeologicznych (Inrap) pod egidą Ministerstwa Kultury.
Wydarzenia patronatem honorowym objął Burmistrz Miasta Mława, patronatem Narodowy Instytut Dziedzictwa, a patronatem medialnym Radio7.