Radiowa Jedynka w mławskim muzeum

W sobotę, 14 grudnia audycja Programu Pierwszego Polskiego Radia – „Jedyne takie miejsce” była nadawana z Mławy, a dokładnie z Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej.

Dziennikarki Sława Bieńczycka i Marta Januszewska z dyrektor Barbarą Zaborowską rozmawiały o genezie nazwy Ziemia Zawkrzeńska, czyli ziemi, która leży za rzeką Wkrą, o początkach działalności muzeum, o losach zbiorów w czasie drugiej wojny światowej. Zostały wówczas przewiezione do Królewca. Z niemieckiego transportu udało się wykraść jedynie wczesnośredniowieczne, kamienne bóstwo pogańskie. Ukryte w podziemiach kościoła św. Trójcy w Mławie dotrwało końca wojny. To jedyny obiekt łączący przedwojenne muzeum ze współczesnym. Prowadzące audycję pytały także o wystawy, a na koniec dyrektor zaprosiła do muzeum.

Wśród zaproszonych na nagrania gości byli m.in.: zastępca burmistrza Szymon Zejer, prof. Leszek Zygner, Ewa Katarzyna Luks prezes Towarzystwa Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej oraz artysta malarz Wojciech Rutkowski.

Audycja „Jedyne takie miejsce” ukazuje piękno Polski. Dziennikarze radiowej Jedynki rozmawiają z ludźmi, którzy „dzielą się ze słuchaczami swoimi pasjami i miłością do miejsca, w którym żyją”.