Seminarium edukacyjne o bitwie pod Mławą

W dniach 6–8 września 2019 r. Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej zorganizowało seminarium „Obrońcy pozycji mławskiej – w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej 1939 r.”

W murach muzeum gości – historyków, polonistów, edukatorów i muzealników z całej Polski – powitała w sobotę, 7 września dyrektor Barbara Zaborowska.

O przygotowaniach do walki i przebiegu bitwy pod Mławą podczas wykładu „ Obrona pozycji mławskiej 1-4 września 1939 r.” mówił Paweł Zakrzewski, adiunkt w dziale historii. Natomiast, także historyk, kustosz Ireneusz Mroczek oprowadził gości po stałej wystawie historycznej, gdzie między innymi znajdują się pamiątki związane z bitwą pod Mławą.

Z autorską wystawą „Z wolności zabrany od swojej dziewczyny…”, poświęconą żołnierzom, którzy bohatersko walczyli i ginęli na przedpolach Mławy 1-4 września ‘39, seminarzystów zaznajomiła dyrektor muzeum Barbara Zaborowska. Opowiedziała o eksponatach – rzeczach osobistych poległych, które zostały wydobyte podczas ekshumacji w 1940 r. Poddane ostatnio konserwacji ujrzały światło dzienne.

Warsztaty edukacyjne poprowadziła Aneta Plewa. Uczestnicy pracowali na bazie listów, które znaleziono przy żołnierzach poległych w bitwie pod Mławą, a które stanowią istotną część wystawy „Z wolności zabrany od swojej dziewczyny”. Zajęcia te mają posłużyć szerzeniu wiedzy na temat wydarzeń września ’39 wśród dzieci i młodzieży.

Tego samego dnia seminarzyści mieli okazję przekonać się, co pozostało z linii umocnień pozycji mławskiej. W towarzystwie prowadzącego Lecha Prejsa udali się do Uniszek Zawadzkich, Turzy i Piekiełka. Na zakończenie powrócili do muzeum, tu odbyła się promocja książki Doroty Suli „Szkice z historii Konzentrationslager GrossRosen”.

Nazajutrz (8 września) goście zwiedzali cmentarze wojenne w Mławie, Szydłowie i Sławogórze, gdzie pogrzebane zostały szczątki ekshumowanych żołnierzy. Po przyjeździe do muzeum po stałych ekspozycjach oprowadziła ich Katarzyna Skorupa-Malińska.