Powrót do wszystkich aktualności

Seminarium edukacyjne „Wojna – Pamięć – Dialog”

W dniach 7-9 października 2022 r. Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie zorganizowało III Seminarium Edukacyjne „Wojna – Pamięć – Dialog”.

Seminarzystów – edukatorów, muzealników, nauczycieli przedmiotów humanistycznych z całej Polski przywitała Dyrektor Muzeum Barbara Zaborowska. Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania stałej ekspozycji historycznej „Bitwa pod Mławą”. Uczestnicy poznali losy żołnierzy, którzy budowali umocnienia na pozycji mławskiej i walczyli w obronie miasta oraz ojczyzny, prześledzili także dzień po dniu przebieg bitwy.

Podczas wizyty studyjnej szlakiem schronów pozycji mławskiej mieli okazję zobaczyć, co pozostało z fortyfikacji, wybudowanych w 1939 r., obejrzeli schrony w pobliżu Sławogóry Starej, ul. Piekiełko i Działdowskiej w Mławie oraz Mauzoleum Żołnierzy Września w Uniszkach Zawadzkich.

Zwieńczeniem dnia były warsztaty edukacyjne: Anna Welenc-Nawrocka poprowadziła zajęcia „Co żołnierz miał w plecaku?”, Aneta Plewa – w oparciu o listy obrońców Mławy „Z wolności zabrany od swojej dziewczyny”, Jolanta Hodur  – „Żołnierz, jeniec, osadzony – wojenny świat w listach pisanych z różnych miejsc odosobnienia”, Grzegorz Kacprzak – „Jak pomóc uczniowi zrozumieć zagadnienia związane z wojną obronną Polski na przykładzie bitwy pod Mławą”.

Kolejnego dnia seminarzyści wybrali się w podróż studyjną „Krzyk ciszy – śladami więźniów wielofunkcyjnego  obozu Soldau”, złożyli hołd ofiarom obozu pogrzebanym między innymi  w lesie białuckim, w lesie komornickim, na cmentarzu w Działdowie. Na terenie dawnego obozu warsztaty w terenie poprowadziła Marzena Wolschlaeger. W drodze powrotnej na terenie cmentarza wojennego w Mławce odbyły się zajęcia „Zmarli napominają do pokoju”, przygotowane przez Anetę Plewę.

W siedzibie Muzeum podsumowano seminarium, wręczone zostały certyfikaty uczestnictwa oraz przeprowadzono ewaluację.

Skip to content