Powrót do wszystkich aktualności

Superbohaterowie – wernisaż

W piątek, 15 października 2021 r. w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie odbyło się otwarcie wystawy poświęconej historii działalności straży pożarnej w mieście.

W wernisażu udział wzięła Anna Cicholska, posłanka na Sejm RP, Sławomir Kowalewski, Burmistrz Miasta Mława, Szymon Zejer, Zastępca Burmistrza Miasta Mława, Lech Prejs, Przewodniczący Rady Miasta Mława, Zbigniew Kąpiński, Powiatowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Mławie, Tomasz Maciejewski, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie, Jerzy Kwiecień, wieloletni prezes OSP w Mławie, Mirosław Rutecki, były Komendant Powiatowy PSP w Mławie i były Komendant Wojewódzki PSP w Olsztynie, przedstawiciele Komendy Miejskiej PSP w Warszawie, druhowie z OSP, strażacy zawodowi, rodziny byłych i obecnych pożarników.

Gości przywitała Dyrektor Muzeum Barbara Zaborowska. Jak wyjaśniła, tytuł wystawy „Superbohaterowie” wziął się stąd, że dla zwykłych ludzi strażacy to ludzie niezwykli.

– Otaczacie nas opieką, służycie nam pomocą w każdym momencie naszego życia. Jesteście na pierwszym miejscu pod względem zaufania publicznego, bo możemy Wam ufać niezależnie od czasów, w jakich żyjemy, bo wiemy, że zawsze staniecie przy nas, zawsze przyniesiecie nam pomoc. Chciałabym podziękować, że jesteście – mówiła.

Następnie goście przeszli do sali wystaw czasowych, by obejrzeć zebrane obiekty. Został tu wyeksponowany zabytkowy i współczesny sprzęt pożarniczy, m.in. zabytkowa ręczna pompa, stara prądownica-sikawka, hydronetka, maski gazowe i drabiny. Wyjątkowo cenną pamiątką jest srebrna papierośnica z 1930 r. podarowana Zygmuntowi Wiśniewskiemu z okazji imienin z dedykacją: Swemu Naczelnikowi W dniu Imienin Sztab O.S.P. Na uwagę zasługują odznaczenia i dokumenty, na przykład Księga Protokołów Zarządu i Zebrań Walnych Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie, czy świadectwo Zygmunta Wiśniewskiego z 1936 r. ukończenia Kursu wyszkolenia szefów służby przeciwpożarowej O.P.L. Na wystawie można obejrzeć także umundurowanie pożarników.

Na ścianie naprzeciw wejścia stworzony został kolaż z archiwalnych i zabytkowych fotografii, na których uwieczniono naczelników, prezesów i członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie oraz zawodowych strażaków, pełniących służbę z naszym mieście.

Wśród ciekawostek zaprezentowane zostały m.in. mapki dojazdowe, jakie niegdyś rysowali strażacy, aby dotrzeć na miejsce zdarzenia, rachunek za prąd z 1945 r., wystawiony dla OSP oraz podanie o przydzielenie jeszcze jednego pomieszczenia w budynku przy ul. 3 Maja 5 (obecnie mieści się tu Muzeum).

Wernisaż był częścią miejskich obchodów jubileuszu 140 lat istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie.

Wydarzenie patronem medialnym objęło Radio7.

Skip to content