Powrót

W Muzeum powstały tradycyjne palmy wielkanocne

Na rodzinne warsztaty Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie zaprosiło w sobotę, 9 kwietnia.

Podczas spotkania z naturalnych materiałów – wiecznie zielonego bukszpanu, wierzbowych i brzozowych gałązek oraz bibułowych kwiatów i wstążek – powstały kolorowe palmy wielkanocne.

Pracy towarzyszyły opowieści o tradycjach związanych z tymi świętami. Historia święcenia palm w Kościele katolickim w ostatnią niedzielę Wielkiego Postu sięga czasów starożytnych. Tradycja ta przywołuje pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy na tydzień przed jego zmartwychwstaniem. Miejscowa ludność chcąc oddać hołd przybyłemu Mesjaszowi, przywitała go u wrót miasta oliwnymi, czy palmowymi gałązkami.

Jeszcze na początku XX w. ludzie po wyjściu z kościoła uderzali się wzajemnie poświęconą palmą. Rytuał ten miał pobudzić siły żywotne uderzanego, dziewczętom przysporzyć urody, a chłopcom odwagi. Poświęconą palmą skrapiano dom i gładzono zwierzęta, kreśląc nad ich głowami znak krzyża. Wierzbowe „kotki” gospodarz mieszał z ziarnem siewnym, po czym podkładał je pod pierwszą skibę zaoranej ziemi. Rybacy wplatali wierzbowe gałązki w sieci, a bartnicy wkładali je do uli. Wszystko po to aby zapewnić sobie dobrobyt, obfite plony, połowy i zbiory.

Własnoręczne tworzenie świątecznych ozdób sprawiło uczestnikom warsztatów dużo frajdy. To także znakomity sposób na spędzenie czasu z rodziną.

 

Skip to content