Powrót do wszystkich aktualności

Wizyta studyjna młodzieży

Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie zorganizowało wizytę studyjną „Na szlaku tajemnic – Ziemia Zawkrzeńska”, w której uczestniczyła młodzież licealna.

Gości – uczniów VII i VIII Liceów Ogólnokształcących z Bydgoszczy – przywitała dyrektor Barbara Zaborowska. Na ekspozycji stałej historycznej „Bitwa pod Mławą” opowiedziała o wydarzeniach z 1-4 września 1939 r. i losach bohaterów, najpierw budujących linię umocnień pod Mławą, a później walczących z najeźdźcą.

Wizyta w miejskim ratuszu i opowieści o początkach Mławy oraz rozwoju naszego miasta były dodatkową atrakcją dla gości.

Po południu uczestnicy udali się szlakiem umocnień polowych, zwiedzili schrony oraz złożyli hołd obrońcom Mławy w Mauzoleum Żołnierzy Września 1939 w Uniszkach Zawadzkich. Na cmentarzu żołnierzy niemieckich w Mławce zastanawiali, co myślą i czują młodzi ludzie, którzy muszą walczyć.

Drugiego dnia wizyty w Muzeum obyły się warsztaty historyczne „Co żołnierz miał w plecaku”, podczas których młodzież zapoznała się z wyposażeniem Wojska Polskiego w czasie drugiej wojny światowej oraz warsztaty „Z wolności zabrany od swojej dziewczyny”, które polegały m.in. na analizie listów, jakie żołnierze otrzymywali od bliskich.

W drodze powrotnej licealiści byli na terenie hitlerowskiego obozu KL Soldau, pod pomnikiem upamiętniającym ofiary oraz na cmentarzu i w lesie białuckim.

Wizyta odbyła się 14 i 15 czerwca 2022 r.

Skip to content