Powrót do wszystkich aktualności

„Wojna i pamięć” – instalacja w parku miejskim

Dla upamiętnienia 82. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej i bitwy pod Mławą Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej przygotowało instalację przestrzenną. Wernisaż obył się 1 września 2021 r. o godz. 15.30.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz miejskich: Sławomir Kowalewski, Burmistrz Miasta Mława, Szymon Zejer, Zastępca Burmistrza, Magdalena Cecelska, Sekretarz Miasta Mława oraz Lech Prejs, Przewodniczący Rady Miasta Mława, ppłk Tomasz Rekowski z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, ppłk mgr inż. Krzysztof Futyma z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ciechanowie, mjr Artur Sawicki z 2 Ośrodka Radioelektronicznego im. płk dypl. Adama Ignacego Koca, ppłk Artur Inczewski z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i mieszkańcy Mławy.

Zebranych powitała Dyrektor Muzeum Barbara Zaborowska i przybliżyła ideę instalacji „Wojna i pamięć”. Na pięciu słupach znajduje się wielkoformatowy wydruk – kolaż fotografii zrujnowanej Mławy oraz postaci: szeregowego Józefa Janowskiego, który zginął w obronie naszego miasta, jego żony i  bezimiennego chłopca. Na słupach widnieją także imiona i nazwiska żołnierzy poległych w bitwie pod Mławą, ekshumowanych w 1940 r. oraz tekst listu odnalezionego przy jednym z żołnierzy – strzelcu od jego matki.

– Spróbujmy zapamiętać kilka nazwisk, które są tutaj umieszczone. Gdy będziemy pamiętali o naszych obrońcach, gdy zagoszczą w naszych myślach, w naszych sercach, to będą żyli. Pamięć będzie trwała. (…)Oddajmy im chociaż tyle czci, chociaż tyle hołdu, że zapamiętamy te nazwiska, że pozostaną w naszej pamięci,  w naszej tożsamości. Bo ta historia, która jest już odległa, jest fragmentem naszego dziedzictwa, nie tylko dziedzictwa małej ojczyzny, ale dziedzictwa naszego kraju – mówiła Barbara Zaborowska.

Instalację można oglądać w parku miejskim do końca października.

Skip to content