Powrót do wszystkich aktualności

Wystawa „Mazowsze w spódnicy”

W środę, 1 czerwca 2022 r. w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie odbył się wernisaż wystawy czasowej lalek artystycznych „Mazowsze w spódnicy”.

W wydarzeniu uczestniczyła m.in. delegacja z francuskiego miasta Francoville, Anna Cicholska, posłanka na Sejm RP, Sławomir Kowalewski, Burmistrz Miasta Mława oraz Lech Prejs, Przewodniczącego Rady Miasta Mława. Gości przywitała dyrektor muzeum Barbara Zaborowska.

Ekspozycja prezentuje sylwetki wybranych kobiet, które w szczególny sposób zapisały się na kartach historii Mazowsza dzięki swoim niezwykłym często pionierskim osiągnięciom w różnych dziedzinach kultury, sztuki, nauki, sportu, polityki i działalności społecznej. Wizerunki kobiet przedstawiono w postaci lalek artystycznych, wykonanych w różnych technikach plastycznych przez 15 cenionych artystek. To wydarzenie tworzone od początku z wielkim sercem i entuzjazmem przez niezwykłe kobiety i opowiadające o absolutnie niezwykłych bohaterkach, których dokonania są mniej lub bardziej znane szerszej publiczności. Wystawa wpisuje się w trend „odkrywania” zasłużonych kobiet dla historii i przywracania im miejsca w świecie nauki, sztuki i rozwoju społeczeństwa. Wśród bohaterek znalazła się mławianka Anna Tomaszewicz-Dobrska, pierwsza kobieta z dyplomem lekarza.

Wystawę, przygotowaną przez Muzeum Domków, Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie, można oglądać indywidualnie, a także w grupach zorganizowanych, dla których zostały przygotowane specjalne zadania edukacyjne i artystyczne. Ekspozycja będzie czynna do 30 czerwca 2022 r. Wstęp bezpłatny.

Skip to content