Powrót do wszystkich aktualności

Victor Young – wernisaż

W ramach Victor Young Jazz Festival Mława ’21 Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej przygotowało ekspozycję przybliżającą sylwetkę kompozytora.

Wernisaż odbył się w sobotę, 25 września 2021 r. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta Mława – Magdalena Grzywacz – naczelnik wydziału komunikacji społecznej i medialnej, jedna z inicjatorek festiwalu, goście, którzy przyjechali specjalnie na to wydarzenie i mieszkańcy.

O związkach Younga z Mławą, festiwalu i planach popularyzowania jego dorobku mówili dziennikarz radiowy Andrzej Winiszewski oraz Ewa Banaś z Fundacji For Art. Ideę wystawy i jej ukryte znaczenia przedstawiła Katarzyna Skorupa-Malińska, kustosz MZZ.

Na ekspozycję składa się sześć tablic, na których z jednej strony znalazły się zdjęcia i dokumenty dotyczące muzyka, a z drugiej grafiki. Te ostatnie nawiązują do muzycznej i prywatnej drogi Younga. Urodził się 8 sierpnia 1899 r. w Chicago jako Abi Young w rodzinie pochodzących z Mławy polskich Żydów. Po śmierci matki w 1908 r. przyjechał wraz z siostrą Helen do Polski, by tu kształcić się w Konserwatorium Muzycznym w Warszawie. Jako Wiktor Jung zadebiutował w Filharmonii Warszawskiej. W 1920 r. wyjechał do Paryża, a stamtąd – już na zawsze – do Stanów Zjednoczonych.

Przez 20  lat w hollywoodzkiej Fabryce Snów napisał muzykę do ponad 300 filmów. 22 razy był nominowany do Nagrody Akademii Filmowej – Oscara. Dwukrotnie – w 1940 i 1941 r. – otrzymał cztery nominacje. Statuetkę dostał dopiero pośmiertnie za muzykę do filmu „W 80 dni dookoła świata” (1956 r.) w reżyserii Michaela Andersona. Niektóre jego melodie zyskały status przebojów, a nieśmiertelność zapewnili im jazzmani. Jest autorem lub współautorem takich melodii jak „I Don’t Stand A Ghost Of A Chance With You”, „Beautiful Love”, „My Foolish Heart”, „When I Fall In Love”, „Sweet Sue, Just You” i „Love Letters”. Najsłynniejszą kompozycją Younga w jazzowym świecie jest „Stella By Starlight”, którą między innymi rozsławił Miles Davis. Zmarł na atak serca w 1956 r. w Palm Springs.

Wystawę można oglądać do końca listopada.

Skip to content