Powrót do wszystkich aktualności

Zapraszamy do muzeum na Dzień Wolnej Sztuki

W sobotę, 27 kwietnia o godz. 12:00 rozpocznie się dziewiąta ogólnopolska edycja Dnia Wolnej Sztuki. Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie organizuje go po raz drugi.

Tematem tegorocznej edycji DWSZ jest miłość. Muzeum przygotuje pięć wybranych obiektów ze swojej kolekcji, o których będą opowiadać pracownicy MZZ. Przez godzinę będą chcieli przekonać zwiedzających, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia. Każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą można samemu odkryć.

Przyjdź do muzeum, po wyjściu z niego już nigdy nie będziesz myśleć o muzeach, jak do tej pory!

Więcej o wydarzeniu na stronie http://www.dzienwolnejsztuki.pl/

EKSPONATY
1. Jan Czesław Moniuszko ( 1853- 1908), Nieoczekiwane spotkanie, olej na płótnie, 53 x 77 cm
Jan Czesław Moniuszko polski malarz, zajmujący się malarstwem rodzajowym. Był synem kompozytora Stanisława Moniuszki. Zajmował się głównie malarstwem rodzajowym, przedstawiającym postacie w polskich strojach szlacheckich oraz w strojach epoki rokoka. Tworzył również obrazy o treści historycznej i religijnej.

2. Adam Styka (1890-1959,) Zwierzenie, olej na płótnie, 61 x 51 cm
Adam Styka malarz-orientalista;, nazywany ,,malarzem słońca”. Początkowo malował sceny rodzajowe, a po pierwszej podróży do Afryki Północnej tworzył przede wszystkim obrazy o tematyce orientalnej. Motywy znajdował podczas wielokrotnie powtarzanych podróży do Maroka, Algieru, Tunisu i Egiptu. Malował także pejzaże i obrazy religijne. Używał mocnych, nasyconych barw, wprowadzał ostre światło . Wykonywał ilustracje do książek, m.in. do W pustyni i w puszczy oraz Quo vadis H. Sienkiewicza.

3. Karabin UR
Karabin przeciwpancerny wzór 35 (kb ppanc wz. 35), znany także jako Ur (używana jest również nazwa 7,9 mm rusznica przeciwpancerna UR) – polski karabin przeciwpancerny, skonstruowany w połowie lat trzydziestych i produkowany od 1938 roku w Państwowej Fabryce Karabinów w Warszawie. Na początku II wojny światowej kb wz. 35 był w stanie przebić pancerz większości używanych czołgów. Z odległości 100 m przebijał pancerz grubości 33 mm, a z 300 m pancerz grubości 15 mm. Przy tym instrukcja podaje nawet przebicie do 40 mm z odległości 100 m. Była to lepsza przebijalność, niż np. brytyjskiego karabinu ppanc Boys o większym kalibrze 13,95 mm. Jego wadą był mały zasięg skuteczny, wynoszący 300 m, typowy jednak dla karabinów przeciwpancernych tego kalibru.

4. Łódź średniowieczna, dłubanka
Znaleziona przypadkowo w starorzeczu Wkry pod Radzanowem (powiat mławski) łódź, sporządzona z jednego, wydrążonego pnia. Pochodzi prawdopodobnie z okresu średniowiecza, należy ją datować na XII – XV wiek.

5. „Podarek ślubny, czyli rady przed ślubem dla nowożeńców, rady po ślubie dla małżonków z przykładami i modlitwami”
Poradnik małżeński wydany w 1886 r. Jak napisał we wstępie ks. dr Łukowski, „zebrane są tu nauki Kościoła, doświadczenia znakomitych pisarzy duchownych i świeckich, polskich i zagranicznych”. To „najstosowniejszy dar dla oblubieńców i nowożeńców”. W trakcie lektury poradnika można się dowiedzieć, na przykład: młodzian jak ma się zabierać do stanu małżeńskiego, a jaką dziewica być ma, aby była dobrą żoną.

Skip to content