Powrót

Zapraszamy na Piano Day

Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie zaprasza na święto fortepianu Piano Day 2022 w sobotę, 26 marca 2022 r. o godz. 18:00 (wstęp bezpłatny).

Podczas koncertu głównego wystąpi Miro Kępiński.

Natomiast we wtorek, 29 marca w godz. 10:00 – 14:00 na muzyczną ucztę zapraszamy szkoły (po wcześniejszym zgłoszeniu). Wystąpi Maciej Pajorek.

Miro Kępiński to pochodzący z Mławy producent, performer oraz utytułowany kompozytor muzyki filmowej. Jego najnowszy film FURIOZA w reżyserii Cypriana T. Olenckiego uplasował się na drugim miejscu najchętniej oglądanych polskich filmów 2021 r. z widownią przekraczającą ponad 500 000 widzów w kinach. W 2021 roku Miro jako jeden z 40 kompozytorów z całego świata został wybrany do programu SPOT THE COMPOSER na Festiwalu Filmowym w Cannes. Za muzykę do „In This Gray Place” zdobył szereg nagród oraz wyróżnień na świecie m.in. nominację do nagrody FRYDERYK, Hollywood Music in Media Awards oraz nagrodę Adam’a Bratcher’a na Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles. Z kolei film dokumentalny „The Wounds We Cannot See” przyniósł Miro laury w USA i Indiach (m.in. Best Original Music/Score podczas Los Angeles Independent Film Festival Awards, Award of Recognition – Music Score podczas Hollywood International Independent Documentary Awards). Na uwagę zasługują też projekty performatywne, w których Miro Kępiński bierze udział jako muzyk i kompozytor, m.in projekt Sesilus, Festiwal Kina Niemego czy Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje, ale też Męskie Granie czy Off Camera. Muzyka artysty to połączenie minimalizmu z surowością północy oraz słowiańską melancholią wtopioną w klasyczne brzmienia.

Maciej Pajorek jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Henryka Wieniawskiego w klasie fortepianu Marii Brokman-Kowalskiej oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera w klasie fortepianu Haliny Czyżewskiej i Marcelli Eriginy. Później studiował w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów pod kierunkiem Marka Drewnowskiego oraz w Królewskiej Szkockiej Akademii Muzycznej i Teatralnej w Glasgow (Wielka Brytania) pod kierunkiem Falego Pavri oraz Aarona Shorra.

Maciej Pajorek jako kameralista jest zwycięzcą następujących konkursów: Peter Lindsay Prize for Piano Duo (Wielka Brytania), Torneo Internazionale di Musica (Włochy), International Mariya Yudina Piano Competition (Sankt-Petersburg, Rosja) oraz laureatem nagrody specjalnej Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina na Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych w Białymstoku.

Występował w Wielkiej Brytanii, Czechach, Rosji, Węgrzech, Włoszech i Szwajcarii. Oprócz tego kształcił się na różnych kursach pianistycznych w Polsce i poza jej granicami u takich pianistów, jak Eugene Indić, Fausto di Cesare, Vladimir Viardot, Tadeusz Chmielewski, Jonathan Plowright, Philipp Jenkins, Alexander Bonduriansky, Zygmunt Krauze.

W 2019 roku uzyskał stopień naukowy doktora sztuki w zakresie gry na fortepianie na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W bieżącym roku w Radiu Łódź rozpoczął nagrywanie płyty z muzyką na flet i fortepian ze znakomitą flecistką Sylwią Kubiak-Dobrowolską.

Patronem medialnym Piano Day jest Radio7.

Piano Day celebrowane jest na całym świecie 88 dnia każdego roku (to symbol od liczby klawiszy fortepianu). Zainicjował je w 2015 r. kompozytor i pianista Nils Frahm. W Polsce po raz pierwszy święto fortepianu obchodzono w 2017 r.

Skip to content