Ekspozycja „Dzieje bursztynu” została wypożyczona z Polskiej Akademii Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie. Wernisaż odbył się 11 stycznia w sali wystaw czasowych Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej.
Wystawa trafiła do mławskiego muzeum z inicjatywy Mirosławy Wilamowskiej, adiunkta w dziale przyrodniczym, a otworzyli ją przedstawiciele PAN: Katarzyna Kwiatkowska, Alicja Pielińska i Michał Kazubski wspólnie z dyrektor MZZ Barbarą Zaborowską. Obecni byli przedstawiciele Urzędu Miasta Mława – wiceburmistrz Janina Budzichowska, Lech Prejs – przewodniczący Rady Miasta Mława oraz uczniowie z mławskiego I Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół nr 4.
– Mamy okazję zaprezentować w Mławie, w mieście położonym na szlaku bursztynowym, bursztyn bałtycki, zwany naukowo sukcynitem. Odznacza się tym, że jego złoża są najzasobniejsze na świecie. Jest to żywica kopalna, która liczy ponad 40 milionów lat – mówiła podczas otwarcia wystawy Alicja Pielińska, kustosz działu bursztynu w warszawskim Muzeum Ziemi.
Ekspozycja składa się z trzech części: pierwsza wyjaśnia pochodzenie i właściwości bursztynu bałtyckiego, jego występowanie i wykorzystanie, w drugiej zobaczyć można efekt pracy bursztynników oraz dowiedzieć się, w jaki sposób jantar wykorzystywany jest w medycynie konwencjonalnej i ludowej oraz w przemyśle kosmetycznym, w ostatniej zaprezentowane zostały kopalne żywice świata, a także imitacje bursztynu z XX i XXI wieku.
– W przezroczystych bryłkach bursztynu, jak w kapsule czasu, przetrwały drobne organizmy, przede wszystkim stawonogi – muchówki, pająki, ale też liście, fragmenty roślin. Dzięki temu wiemy, jak wyglądał las – opowiadała kustosz.
Wystawa powstała według koncepcji badaczki bursztynu, prof. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz i była prezentowana w wielu miejscach w kraju i za granicą. W MZZ można ją oglądać do końca marca.